Show Jumping Championships 2005
Intermediate Division
Class 1
# Rider Mount Club Placing
20 Samantha
Stubbins Pleasin Easy
21 Shannon Townsend Sunny
22 Jessica Ralston Irish Dancer
23 Corrin Harris Heza
Hawk
24 Jean Eagleson Spur of the Moment
Class
2
# Rider Mount Club Placing
21 Shannon Townsend Sunny
23 Corrin
Harris Heza
Hawk
22 Jessica Ralston Irish Dancer
24 Jean
Eagleson Spur
of the Moment
20 Samantha Stubbins Pleasin Easy
Class
3
# Rider Mount Club Placing
22 Jessica Ralston Irish Dancer
21 Shannon
Townsend Sunny
23 Corrin
Harris Heza
Hawk
20 Samantha Stubbins Pleasin Easy
24 Jean Eagleson Spur of the Moment
Championship
Shannon Townsend - Grand Champion -* Eligible
for Zones
Jessica Ralston - Reserve Champion - * Eligible for Zones
Jean Eagleson
Corrin Harris
Samantha Stubbins
Novice
Division
Class
4
# Rider Mount Club Placing
14 Erika
Mathews Penny’s From Heaven Grand River 1st
11 Naomi
Krucker
12 Lindsay
McLaren Clover
Gem
15 Alix Findlay Kadenza
16
13 Camille
Adams Evelyn Ever After
Class
5
# Rider Mount Club Placing
13 Camille
Adams Evelyn Ever After
14 Erika
Mathews Penny’s From Heaven Grand River 2nd
15 Alix Findlay Kadenza
11 Naomi
Krucker
16
12 Lindsay
McLaren Clover
Gem
Class
6
# Rider Mount Club Placing
12 Lindsay
McLaren Clover
Gem
13 Camille
Adams Evelyn Ever After
15 Alix Findlay Kadenza
16
11 Naomi
Krucker
14 Erika
Mathews Penny’s From Heaven Grand River 6th
Championship
Erika Mathews - Grand Champion -* Eligible
for Zones
Camille Adams - Reserve Champion -* Eligible
for Zones
Lindsay McLaren -* Eligible for Zones
Alix Findlay -* Eligible for Zones
Naomi Krucker
Beginner
Division
Class
7
# Rider Mount Club Placing
8 Erin
Hendriksen
7 Laura
Hastings Promise Me Magic Mount Nemo
2nd
2 Sean
Mitchell
1 Jessica Smith Just For Laughs
3 Brittany
Morris Quantum Leap
4 Kitti Restivo Gregory
5 Emma
Love Winston
6 Stephanie
Liscumb Shadow
Fax
Class
8
# Rider Mount Club Placing
2 Sean
Mitchell
6 Stephanie
Liscumb Shadow
Fax
7 Laura
Hastings Promise Me Magic Mount Nemo
3rd
8 Erin Hendriksen
3 Brittany
Morris Quantum Leap
5 Emma
Love Winston
1 Jessica
Smith Just For Laughs
4 Kitti Restivo Gregory
Class
9
# Rider Mount Club Placing
2 Sean
Mitchell
5 Emma Love Winston
8 Erin
Hendriksen
6 Stephanie
Liscumb Shadow
Fax
4 Kitti Restivo Gregory
7 Laura
Hastings Promise Me Magic Mount Nemo
6th
3 Brittany
Morris Quantum Leap
1 Jessica
Smith Just For Laughs
Championship
Sean Mitchell - Grand Champion -* Eligible for Zones
Erin Hendriksen -
Reserve Champion -* Eligible for Zones
Laura Hastings-* Eligible for Zones
Stephanie Liscumb-* Eligible for Zones
Emma Love
Brittany Morris
Pre-Entry
Division
Class
10
# Rider Mount Club Placing
6 Keshia Krucker Apollo Mount Nemo
1st
8 Sarah
Shute Tooth
Fairy
4 Private
Name
3 Eiren Doherty Thunderball
7 Samantha
Squires Shimmer
17 Jacquie
Kelton Puck
9 Chantelle Oostwoud Curious George
19 Brianna
Kerr Alyshar
15 Ashley
Reaume Wee
Dun It
16 Charlotte Adams Jolly Man
18 Annabelle
Eshuis Sophie
5 Private
Name
11 Brianne Ambrose Mr.
Nibbs Mill
Ridge E
12 Kelsey
Christensen A Blonde Moment
13 Christie
MacLennan Colada
Class
11
# Rider Mount Club Placing
11 Brianne Ambrose Mr.
Nibbs Mill
Ridge 1st
3 Eiren Doherty Thunderball
15 Ashley
Reaume Wee
Dun It Mount Nemo 3rd
9 Chantelle Oostwoud Curious George
16 Charlotte
Adams Jolly Man
7 Samantha
Squires Shimmer
19 Brianna
Kerr Alyshar
18 Annabelle
Eshuis Sophie
17 Jacquie
Kelton Puck
12 Kelsey
Christensen A Blonde Moment
8 Sarah
Shute Tooth
Fairy
6 Keshia Krucker Apollo
4 Private
Name
5 Private
Name
13 Christie
MacLennan Colada
Class
12
# Rider Mount Club Placing
5 Private
Name
15 Ashley
Reaume Wee
Dun It Mount Nemo 2nd
3 Eiren Doherty Thunderball
17 Jacquie
Kelton Puck
4 Private
Name
18 Annabelle
Eshuis Sophie
11 Brianne Ambrose Mr.
Nibbs Mill
Ridge 7th
9 Chantelle Oostwoud Curious George
8 Sarah
Shute Tooth
Fairy
6 Keshia Krucker Apollo
16 Charlotte
Adams Jolly Man
12 Kelsey
Christensen A Blonde Moment
7 Samantha
Squires Shimmer
19 Brianna
Kerr Alyshar
13 Christie
MacLennan Colada
Championship
Eiren Doherty - Grand Champion -* Eligible
for Zones
Ashley Reaume -
Reserve Champion -* Eligible for Zones
Brianne Ambrose - (E in Class 10)
Private Name - (E in Class 10)
Keshia Krucker -* Eligible for Zones
Private Name -* Eligible for Zones
Entry
Division
Class
13
# Rider Mount Club Placing
17 Krystin Anderson The Winning Ticket
4 Julia
Dennis Matrix
1 Caitlyn
Parisi Supreme
Gem
9
2 Madeleine
Kruth Oliver
Twist
6 Kenzie Shaw Regal
Classic Niagara
6th
5 Jessie
Surridge Foreman’s Continuum Glen Highlands 7th
7 Laura
White Tom Niagara
8 Tracey
O’Connell Blue Albion
E
3 Madeleine
Smith Colour Guelph E
Class
14
# Rider Mount Club Placing
7 Laura
White Tom Niagara
1st
2 Madeleine
Kruth Oliver
Twist Guelph
2nd
9
1 Caitlyn
Parisi Supreme
Gem
4 Julia
Dennis Matrix Guelph 5th
6 Kenzie Shaw Regal
Classic Niagara
6th
5 Jessie
Surridge Foreman’s Continuum Glen Highlands 7th
17 Krystin Anderson The
Winning Ticket Albion
8 Tracey
O’Connell Blue Albion
E
3 Madeleine
Smith Colour Guelph
E
Class
15
# Rider Mount Club Placing
5 Jessie
Surridge Foreman’s Continuum Glen Highlands 1st
4 Julia
Dennis Matrix Guelph
2nd
2 Madeleine
Kruth Oliver
Twist Guelph
3rd
7 Laura
White Tom Niagara
4th
6 Kenzie Shaw Regal
Classic Niagara
5th
17 Krystin Anderson The
Winning Ticket Albion
6th
1 Caitlyn
Parisi Supreme
Gem Niagara
7th
8 Tracey
O’Connell Blue Albion
9
3 Madeleine
Smith Colour
Championship
Julia Dennis - Grand Champion -* Eligible
for Zones
Madeleine Kruth - Reserve Champion -* Eligible for Zones
Laura White -* Eligible for Zones
Caitlyn Parisi -* Eligible for Zones
Jessie Surridge
Krystin Anderson
Starter
Division
Class
16
# Rider Mount Club Placing
3 Nakita Krucker Apollo Mount Nemo 1st
2 Emma
Eagleson Magic
Dragon
7 Kate
Ralston All My Joy Grand River 3rd
8 Kalim Schieck Daisy May Grand River 4th
9 Teri
McKersie Tia Maria Mill
Ridge 5th
10 Amanda
Usselman Twinkie Westover
6th
6 Danielle
Kelton Bobby
Sox Grand
River 7th
4 Jessica
McGuire Park N’ Fly Mount Nemo
1 Stephanie
Caddey Little
Devil
5 Eva
Shields - Street Topsy
Turvy Grand
River E
Class
17
# Rider Mount Club Placing
6 Danielle
Kelton Bobby
Sox Grand
River 1st
10 Amanda
Usselman Twinkie Westover
2nd
8 Kalim Schieck Daisy May Grand River 3rd
9 Teri
McKersie Tia Maria Mill
Ridge 4th
3 Nakita Krucker Apollo Mount Nemo 5th
7 Kate
Ralston All My Joy Grand River
6th
2 Emma
Eagleson Magic
Dragon
5 Eva
Shields - Street Topsy
Turvy Grand
River E
4 Jessica
McGuire Park N’ Fly Mount Nemo E
1 Stephanie
Caddey Little
Devil
Class
18
# Rider Mount Club Placing
6 Danielle
Kelton Bobby
Sox Grand
River 1st
7 Kate
Ralston All My Joy Grand River
2nd
8 Kalim Schieck Daisy May Grand River 3rd
10 Amanda
Usselman Twinkie Westover
4th
3 Nakita Krucker Apollo Mount Nemo 5th
9 Teri
McKersie Tia Maria Mill
Ridge 6th
5 Eva
Shields - Street Topsy
Turvy Grand
River 7th
1 Stephanie
Caddey Little
Devil London
4 Jessica
McGuire Park N’ Fly Mount Nemo E
2 Emma
Eagleson Magic
Dragon London E
Championship
Danielle Kelton - Grand Champion -* Eligible for Zones
Kalim Schieck -
Reserve Champion -* Eligible for
Zones
Nakita Krucker-* Eligible for Zones
Kate Ralston-* Eligible for Zones
Amanda Usselman
Teri McKersie